Nadmierny hałas panujący w środowisku pracy może nie tylko zaburzać rytm pracy, ale również powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego też dobór odpowiednich ochronników na uszy zgodnych z aktualnymi zaleceniami bhp jest tak bardzo istotny.
Z pewnością warto zatem wiedzieć, jak dobrać ochronniki na uszy. Podstawowym parametrem, który brany jest pod uwagę w całym procesie stanowi wartość tłumienia. Na każdym stanowisku pracy bowiem, które jest zagrożone nadmiernym hałasem, trzeba zapewnić prawidłową ochronę. Aby wiedzieć, jaka wartość tłumienia będzie odpowiednia, trzeba dysponować wynikami zrobionych pomiarów w tym aspekcie. Pamiętać należy tutaj, że słuchawki ochronne nie mogą tłumić dźwięków otoczenia zbyt mocno. W przeciwnym razie może to bowiem skutkować nadmierną izolacją pracownika od otoczenia, co spowoduje niemożność usłyszenia i zareagowania, chociażby na sygnały alarmowe.
Nie zapominajmy również o kolejnym kroku doboru, którym jest wzięcie pod uwagę też indywidualnych cech pracownika. Po tym więc jak już określimy prawidłową wartość poziomu tłumienia, to zbadajmy kształt, wielkość uszu i głowy pracownika użytkującego słuchawki. Jeśli zakupiony produkt będzie niewygodny, to może powodować nieprzyjemny dyskomfort w trakcie codziennego użytkowania w pracy. Same ochraniacze nauszne można podzielić natomiast na dwa rodzaje, którymi są wkładki przeciwhałasowe oraz nauszniki. Te pierwsze stanowią podstawową ochronę, a produkowane są z lekkiej pianki, która umieszcza się w kanale usznym. Ich dużą zaletą jest plastyczność, która pozwala bardzo skutecznie dopasować się do kształtu kanalika. Drugą grupę stanowią natomiast nauszniki przeciwhałasowe. W ich skład wchodzą dwie równe rozmiarem czasze dociskane do głowy.
Na koniec pamiętajmy też, że same słuchawki nauszne mogą okazać się niewystarczające. Zawsze bierzmy pod uwagę też inne zagrożenia występujące w miejscu pracy, tak by w razie konieczności dokupić też na przykład okulary i maseczki. Tylko wówczas zachowamy pełne bezpieczeństwo pracy.